Počkejte prosím...
Nacházíte se: VŠCHT Prahastuduj.vscht.cz → Vyber si program → Bakalářské programy → Nano a mikro-technologie → Proč studovat nano a mikro?

Proč studovat nano a mikro?

Proč studovat nano a mikro?

Během studia programu Nano a mikrotechnologie v chemickém inženýrství se ve zkratce zabývá zkoumáním jednotlivých objektů nebo materiálů s jednotlivými strukturami přibližně o velikosti od 100 mikrometrů a po 1 nanometr (to je již velikost jednotlivých větších molekul!). Kromě nezbytných znalostních základů chemie, fyziky a matematiky je při studiu tohoto programu kladen důraz na profilové předměty týkající se nano a mikro světa již od prvního semestru, tudíž se prakticky ihned odstanete k tomu, co činí tento program tak zajímavým. Další předností programu je pak důraz na praktické laboratoře a to včetně přípravy konkrétních nano a mikro částic a materiálů. Důraz na praktické dovednosti je obecně velkou výhodou našich studentů i ve srovnání s mnha západními univerzitami! Samozřejmostí je pak výběr z mnoha volitelných předmětů, kterými se můžete dále specializovat.

Velmi důležitou součásti studia je i vypracování závěrečné bakalářské práce. Každý student má možnost pracovat na plnohodnotném výzkumném projektu, který má skutečný smysl a vyhlídky na uplatnění v praxi. Běžná je při vypracovávání bakalářské práce i spolupráce s průmyslem a není neobvyklé, že ze své bakalářské a později magisterské práce opublikujete článek v zahraničním vědeckém časopise ještě před dokončením studií.

Díky tomu, že mnoho našich akademických pracovníků je jak v častém kontaktu s průmyslem, tak se pohybují na poli nejnovějšího poznání, budete i vy připraveni jak na problémy a nástrahy současného průmyslu, tak na technologie, které se reálně do praxe dostanou až za několik let.

A co znamená, že program má akreditaci Eurobakalář? Je to prestižní akreditace udělovaná evropskou asociací ECTN (European Chemistry Thematic Network Association), která vám mimo jiné umožní bez problémů nastoupit na navazující magisterské studium v kterékoliv zahraniční univerzitě, jež je rovněž pod touto akreditací. Doklad o udělení eurobakaláře je i oficiální součástí bakálářského diplomu a dodatku k němu.

Co vše spadá pod nano a mikro technologie?

Ekologie a udržitelné technologie

Čistění vody, Ekologické prací prášky, hnojiva a barviva, Odbouratelné a recyklovatelné plasty, Materiály pro nízkoenergetické a pasivní domy,

Medicína a biotechnologie

Nové lékové formy, Léčba rakoviny nanočásticemi, Diagnostické nástroje, DNA čipy, Tkáňové inženýrství, Chemičtí roboti, Biosenzory

Energetika

Chemická úložiště elektrické energie, Fotovoltaika, Rychlonabíjecí a velkokapacitní baterie, Energie z biomasy

Průmyslové aplikace

Automobilové katalyzátory, Membrány s příměsí nanočástic, Filtry z nanovláken, Tepelné a zvukové izolace, Samočisticí materiály, Tenkovrstvé sensory, Fotonické krystaly, Nanolitografie, Počítačové čipy, Zeolity, (Nano)kompozitní materiály, Superabsorbanty

Takže, co u nás například reálně zažijete?

  • Tisk na 3D tiskárně
  • Mikro-tomografii
  • Zobrazování řetězců DNA
  • Přípravu nesmáčivých povrchů
  • Přípravu koloidního zlata
  • Laserovou depozici tenkých vrstev
  • Laboratoře na čipu velikosti iPodu
  • Fotbálek s molekulami
  • Elektronovou mikroskopii


Aktualizováno: 2.11.2018 16:02, Autor: Jan Kříž

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum
zobrazit plnou verzi