Praktické rady

Snadný začátek studia

Na škole funguje síť studentských organizací, v čele s Tutory. Ti spolu s pracovníky školy tu jsou pro ostatní studenty – a zejména pro nováčky. Každoročně vydávají průvodce prváka, který shrnuje zkušeností bývalých nováčků – co potřebovali vědět, když oni začínali.

Co se studia samotného týká, tak je dobrý nápad před začátkem prvního semestru zjistit, jak na tom člověk je se znalostmi ze středoškolské chemie a matematiky pomocí elektronických kurzů Připrav se. VŠCHT Praha se dá zvládnout i pokud člověk nemá pevné základy ze střední školy, je ale potřeba začít se studiem pečlivě hned od začátku prvního semestru a v případě potřeby využít podpůrného systému (předměty typu Repetitorium chemie a Repetitorium středoškolské matematiky či systém vzájemného doučování studentů).

Ubytování na kolejích

Správa účelových zařízení (SÚZ) VŠCHT Praha má pro ubytování studentů k dispozici 1 587 lůžek v areálu na Jižním městě, a to v objektech Sázava a Volha.

Místa na kolejích jsou schvalována na základě žádostí, které jsou vyhodnocovány podle kritérií schválených pro daný akademický rok. Hlavním kritériem je doba cestování z bydliště do školy podle jízdních řádů veřejné dopravy. Mimopražští studenti prvních ročníků jsou ubytování obvykle všichni, kteří si požádají.

Tutoři opět připravili základní příručku, kde se o životě na kolejích dozvíte to nejdůležitější pro hladký start.

Menzy

V Dejvicích je možné navštěvovat menzy ČVUT, výpočetní centrum VŠCHT automaticky aktivuje identifikační kartu studenta pro použití v těchto menzách. Na jakékoli pokladně je poté možné vložit na kartu peníze – minimální vklad je 100 Kč.

Menza se nachází také v koleji Volha v areálu kolejí na Jižním Městě. Zde je možné docházet také na večeře.
Studentská cena jídla začíná na 70 Kč.
Jídelníčky na každý den jsou k dispozici online.

Kromě stravování v menzách studenti mohou přímo v areálu školy zakoupit potraviny ve školních bufetech či automatech. V okolí školy se nachází také mnoho restaurací a cenově výhodným poledním menu.

V areálu kolejí se nachází pizzerie a hudební klub Blanice.

Poradenské a kariérní centrum

Škola se zavazuje studentům pomáhat, aby všichni naplnili svůj potenciál. VŠCHT Praha není lehoučká škola, díky čemuž je ale inženýrský titul z VŠCHT prestižní záležitostí. Poradenské a kariérní centrum (PKC) pomáhá všem ale zejména těm, kteří o svůj pokrok jeví aktivní zájem.

PKC nabízí široké spektrum aktivit a kurzů. Pomáhá studentům se specifickými potřebami, ať již jde o znevýhodnění při učení nebo výjimečné talenty v konkrétních směrech.

Absolventi VŠCHT mají být řešitelé problémů a inovátoři. Klademe důraz na všeobecnou vybavenost absolventa a to v kompetencích důležitých nejen pro získání práce, ale také pro rozvoj sebe samého, svého okolí, aktivního občanství a pro celkovou dobrou šanci nalézt v životě štěstí a psychickou stabilitu.

Učebny

Učebny prochází neustálou obměnou. Zrekonstruované posluchárny jsou vybaveny moderní technikou. Nedávno proběhla rekonstrukce velkých poslucháren v budově B a rekonstrukce posluchárny AI.

VŠCHT Praha disponuje také vybavenými počítačovými učebnami. Počítačovou studovnu k dispozici pouze pro studenty naleznete naproti Respiriu. Tato počítačová studovna a kopírovací centrum je otevřená denně od 7:30 do 19:30 (v pátek se zavírá v 17:45). K dispozici je i studovna ~ místnost pro řešení projektů, studium a vzájemné konzultace (s možností rezervace předem).

Laboratoře

V současné době dochází k postupné rekonstrukci laboratoří. Nové laboratoře jsou moderně vybaveny a poskytují dostatečné zázemí pro potřeby našich studentů. Také škola neustále rozšiřuje přístrojové vybavení.

Respirium

Respirium slouží k odpočinku a přečkání doby mezi jednotlivými hodinami výuky. Nachází se v budově B, v přízemí napravo od turniketů.

Respirium, jako všechny prostory, kde se dá ve škole posadit, je samozřejmě pokryto Wi-Fi signálem. V respiriu v budově B se nachází také šatna, kde je možné zdarma odložit svá zavazadla po dobu výuky. Je zde také možné zakoupit propagační předměty školy.

Své respirium má i budova A ve vstupním prostoru posluchárny AI.

Klub Carbon

Klub Carbon se nachází v suterénu budovy B, napravo od vrátnice je k vidění cedule Carbon, která vás navede správným směrem. Klub nabízí kromě široké škály nápojů také něco malého na zub. Otevírací doba Carbonu je 9.30-18.30 (o zkouškovém bývá zkrácená). Ani zde nechybí Wi-Fi signál.

Počítače a software

Na webu Výpočetního centra se dozvíte, jak se připojit ke školní WiFi nebo přímo k počítačové síti z domova či z kolejí. Dozvíte se, jak

Výpočetní centrum se také stará o výdej identifikačních a ISIC karet, což je jedna z prvních věcí, kterou na škole budete potřebovat..

Skripta a učební materiály

Vydavatelství VŠCHT vydává skripta a odborné publikace. Většinu skript můžete využít ke svému studiu v elektronické podobě pomocí elektronického studijního portálu E-learning. Tradiční zvyklostí je nákup použitých skript od studentů vyšších ročníků, hojně inzerovaných na školních a kolejních nástěnkách. Každoročně se také konají burzy skript. Skripta z fondu VŠCHT Praha si můžete zapůjčit v Národní technické knihovně, kam se jako student VŠCHT Praha zaregistrujete zadarmo. Zakoupit nová skripta je možné v Univerzitním knihkupectví v areálu NTK či v eshopu. Vydavatelství také část skript zpřístupnilo online.

Rekreace

VŠCHT má pro své studenty a zaměstnance rekreační zařízení v Peci pod Sněžkou a Jáchymově. Podrobnější informace, ceník a fotografie jsou na stránkách správy účelových zařízení.

Praha – místo vašich studií

Někdo v Praze žije trvale, někdo se s Prahou během studia sžije natolik, že tu zůstane natrvalo, někdo tu stráví pouze svá studentská léta, někoho neláká vůbec. V každém případě je Praha na studentský život výborně připravena. Argumenty o vyšších nákladech spojených se studiem tady ve srovnání s jinými městy nejsou na místě, pokud jsou vyšší, pak jen mírně, a to je více než vyváženo zajímavými možnostmi uplatnění již během studia a koneckonců i po něm.

VŠCHT Praha nabízí svým studentům možnost výdělku přímo ve škole a zároveň tak získání praxe využitelné nejen během studia, ale hlavně následně při hledání zaměstnání. Již od prvního ročníku je možné se na vybraných ústavech ucházet o místa laboranta nebo pomocné vědecké síly, které jsou ve srovnání s běžnými studentskými brigádami lépe hodnoceny.