Univerzitní centrum Litvínov

Univerzitní centrum Litvínov VŠCHT – FS ČVUT – ORLEN Unipetrol

Univerzitní centrum Litvínov VŠCHT – FS ČVUT – ORLEN Unipetrol (web centra) je umístěno v areálu Chempark v Litvínově Záluží. Jde pravděpodobně o první sídlo české veřejné univerzity v průmyslovém areálu, které nabízí unikátní propojení kvalitního vysokoškolského bakalářského, navazujícího magisterského a doktorského studia s projekty, úkoly a výzvami výrobních provozů, v tomto případě rafinérsko-petrochemického komplexu.

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze otevřela v Mostě pobočku již v roce 2004 a od té doby zde vystudovaly desítky studentů. V únoru 2015 se pracoviště přestěhovalo do zrekonstruovaných prostor v Chemparku Záluží, kde kromě umístění v průmyslovém areálu studentům nabízí i přímou účast v nově zbudovaném výzkumně vzdělávacím centru UniCRE. V prosinci 2020 se Univerzitní centrum rozšířilo o Fakultu strojní ČVUT v Praze a tato spolupráce umožní širší nabídku předmětů pro studenty i rozvoj společných výzkumných aktivit, které k vysokoškolskému prostředí nedílně přísluší.

„Myšlenkou jsme se inspirovali v Maďarsku, kde úspěšně funguje propojení Univerzity Debrecen a farmaceutického gigantu TEVA. Vzhledem k tomu, že Unipetrol je strategickým partnerem školy již od roku 2002, volba byla jasná. Představili jsme proto Unipetrolu koncept vzdělávání nových studentů a rovněž prohlubování znalostí odborníků a zaměstnanců v rámci na míru šitých programů a jsme rádi, že Unipetrol byl naší myšlence velmi příznivě nakloněn,“ řekl prof. Zdeněk Bělohlav, prorektor pro pedagogiku VŠCHT Praha.

V březnu 2020 ORLEN Unipetrol otevřel tréninkové centrum, které nejen zaměstnance, ale i studenty VŠCHT Praha připraví na ostrý provoz. K dispozici jsou simulátory, atmosférická a vakuová cvičná rektifikační kolona, jednotka na modelové čištění odpadní vody a plánována je výstavba požárního polygonu.

Univerzitní centrum Litvínov má k dispozici také ubytovací kapacity v nedalekém Meziboří, které nabízí studentům jako vysokoškolské koleje.

Vědci, kteří tě budou učit

Doc. Tomáš Herink

Docent Tomáš Herink je jediným českým členem představenstva ORLEN Unipetrol, je odpovědný za výzkum a vývoj, výrobu a údržbu,…

Ing. Martin Růžička

Inženýr Martin Růžička je absolventem VŠCHT Praha a ve společnosti ORLEN Unipetrol pracuje již více než 15 let na…

Doc. Miloslav Lhotka

Docent Miloslav Lhotka je akademickým pracovníkem Ústavu anorganické technologie, který zajišťuje výuku technologických předmětů, včetně Anorganické technologie a Elektrochemické…

Doc. Zdeněk Hrdlička

Docent Zdeněk Hrdlička se podílí na výuce předmětů zaměřených na fyziku polymerů, gumárenské suroviny a forenzní analýzu polymerních materiálů….

Studijní programy:

Bakalářské studium

Navazující magisterské studium