Centrum výzkumu Řež s.r.o.
Zájem o přírodu a životní prostředí jsem měla od dětství a zálibu v chemii jsem našla díky našemu třídnímu učiteli na základní škole. Chemie je paní věda, která nás provází na každém kroku, od běžných prací, jako je vaření, potravinářský průmysl, výroba léků, chemikálií až po výrobu energie nebo řešení problémů znečištění životního prostředí. VŠCHT sice nebyla po gymnáziu má první volba, ale po zdolání prvního semestru a náročné matematiky se stala školou, kterou jsem chtěla dokončit, a na kterou moc ráda a s vděčností vzpomínám, a vím, že to byla správná volba.
Technické vzdělání, náhled pod pokličku, z čeho je složen svět, stejně jako vysvětlení různých jevů okolo nás, analytické myšlení a způsob, jak pochopit podstatu problémů a následovně je řešit, jsou opravdu cenné pro budoucí kariéru. Kombinace přednášek, praktických cvičení a práce v laboratořích tvoří na VŠCHT unikátní pestrou výuku, kde si mohou studenti své teoretické poznatky vyzkoušet v praxi, leckdy i třaskavé. A různé exkurze do energetických provozů a později možnost podílet se na výzkumu degradace materiálů pro uhelné elektrárny, rozhodla o mé diplomové práci, která se zabývala zkoumáním a řešením problémů úsad na lopatkách parních turbín na Ústavu energetiky.
U výzkumu materiálů pro energetiku jsem zůstala dodnes a mohu říci, že má práce je i mým koníčkem i díky špičkovým, světově uznávaným odborníkům na domovském ústavu, kteří měli a mají profesionální a zároveň velmi milý a lidský přístup, a vedle znalostí z oboru energetiky nám předávali i znalosti i z nechemických oborů jako je moderní umění nebo hudba. Neformální setkání, vánoční večírky nebo Sakura party se staly legendárními. Dokonce každoroční ústavní sezení pod rozkvetlými sakurami inspirovalo k založení celoškolního Hanami.
Možnost absolvovat při studiu na VŠCHT stáž v zahraniční považuji za skvělý benefit, svého půlročního pobytu v německého Erlangenu si nesmírně vážím. Na něj navázal post doktorský program v holandském Pettenu, v centru Evropské komise. Společně s dalšími roky v holandském výzkumném centru ECN jsem nakonec v zahraničí strávila deset let. Deset let neocenitelných zkušeností, během kterých jsem se naučila jazyky, potkala skvělé lidi po odborné i lidské stránce, naučila se rozpoznávat kulturní odlišnosti různých, nejen evropských národností, ale především jsem si upevnila lásku k Česku.
Nyní se věnuji materiálovém výzkumu pro jadernou energetiku a pokročilé jaderné systémy v Centru výzkumu Řež. Na začátku jsem musela opět oprášit znalosti z nejrůznějších přednášek na VŠCHT a hodně nového se naučit, a učím se vlastně pořád. Jak říkal pan docent Vošta, nemusíte si všechno pamatovat, ale musíte vědět, kde informace hledat a na koho se s dotazy obrátit.
Takže studenti, buďte zvídaví, ptejte se svých kolegů a vyučujících, využijte širokého výběru přednášek nejen v oboru, který studujete, spolupracujte na výzkumných projektech, budujte a udržujte kontakty se svými spolužáky a kolegy, jeďte do zahraničí, hrdě publikujte a prezentujte své výsledky. A hlavně mějte radost z dosahování nových znalostí a zkušeností, které vám pomohou k rozvoji vaší kariéry.