Startupista, Woodplastic Group
K chemii jsem měl vždy pozitivní vztah a velmi mě zajímaly nové technologie, které stále posouvají lidstvo kupředu. V chemii je krása a logika, která má svůj řád, a proto jsem si vybral pro studium VŠCHT. Na naši školu vzpomínám rád a kdybych se dnes měl rozhodovat, kterou univerzitu zvolit, tak bych neváhal a vrátil se zpět. Naše škola perfektně připraví studenty na pracovní život, který následuje a nemusí to být v rámci vybraného oboru ani průmyslu. Ta nejlepší a nejtěžší část studia je, když vás kantoři postaví před problém, o kterém nic nevíte, ani jste o ničem takovém nikdy neslyšeli ale do určitého data jej musíte vyřešit, být schopni si řešení obhájit, dodat práci v daném termínu a především kvalitě, jinak si budete muset předmět zopakovat. Pro mě osobně studium nebylo jednoduché a zažil jsem několik velice silných momentů, kdy jsem váhal, zda na to stačím.
Po bakalářském studiu jsem využil možnost odjet na Erasmus do Norska, kde jsem studoval chemické inženýrství na NTNU. Erasmus rozhodně doporučuji, každému studentovi. Je to jedinečná zkušenost, která se dá zažít pouze během vysokoškolského studia. Z hlediska osobního rozvoje, pro mě byl Erasmus a studium v zahraničí ta nejlepší volba a jen málokterá univerzita nabízí, takové možnosti jako VŠCHT. Již na začátku Erasmu jsme se se spolužákem rozhodli, že bychom chtěli magisterské studium dodělat na NTNU. Pro mě osobně to byla snad ještě větší výzva než začátky na VŠCHT. Měnil jsem obor z Chemie a technologie paliv na Chemické inženýrství, které navíc bylo v angličtině. I na NTNU jsem si zažil těžké chvilky. Nezapomenu a výsledky midtermu (zápočet) z Process Control. Byla to první písemka v prvním semestru a já byl jediný z celé třídy, kdo zápočet neudělal, přestože jsem poctivě studoval. Po cestě na kolej jsem si říkal, jestli si raději nezabalit batůžek a jet zpět za maminkou domů ale nakonec jsem se kousnul a magistra si na NTNU dodělal, dokonce s průměrem B.
Po magisterském studiu jsem v Norsku pracoval necelé 3 roky ve firmě Apply Sørco. Pracovali jsme na projektech souvisejících s těžbou ropy na plošinách. Nicméně po pěti letech už mi chyběla rodina, kamarádi a ČR, takže jsem se rozhodl vrátil zpět domů. Našel jsem si práci v LEGO Production, kde jsem pracoval jako Production Engineer a následně jako Project Lead. Nakonec mě po třech letech v LEGO oslovila head-hunterka, zda bych nechtěl zkusit práci ve start-upu – Woodplastic Group, který se zabývá výrobou dřevoplastových kompozitů. Vyměnil jsem bezpečné prostředí hračkářského korporátu za divoký svět start-upu. Nyní se snažíme rozšířit výrobu biokompozitů mimo ČR a mimo obor stavebnictví, ve kterém v současné době působíme. Je normální, že jeden den pobíhám po výrobě v monterkách a druhý den v obleku sedím na obchodním jednání s potenciálními klienty. Co se mi ale stává ještě mnohem častěji je, že musím každý den řešit problémy, o kterých nic nevím a musím je dodat v určitém termínu a v odpovídající kvalitě.
Myslím, že v dnešní době Facebooku, LinkedInu a Instagramu se málo zdůrazňuje fakt, že neúspěch je normální součást života. Je v pořádku, když se něco nepovede. Pro mě osobně je důležité mít pocit, že jsem udělal vše, co bylo v mých silách a neztrácet nadšení to zkoušet znovu nebo jinak.
Moje rada pro stávající studenty je abyste se pokusili ze školy vytěžit maximum co nabízí. Ne jen akademické znalosti ale možnosti studia v zahraničí a také mimoškolních aktivit. Choďte na pivo, na párty, na majálesy, na florbaly, basketbaly s vašimi spolužáky. Každý, kdo přežije první semestry na VŠCHT je potenciálně zajímavý kontakt do budoucna. Hodně z vašich spolužáků možná využijete v budoucnu pro radu. Mnoho z nich velice rádi uvidíte jednou za čas na srazu a z několika s nich se stanou vaši nejbližší přátelé do konce života.