Zakladatel a customer happiness manager - EcoMole a REGARTIS
Na výšce jsem měl jsem obrovské štěstí. Minimálně třikrát. Štěstí, že jsem si vybral VŠCHT, štěstí, že jsem si vybral obor „Aplikovaná informatika v chemii“ (předchůdce dnešního programu „Bioinformatika a chemická informatika“) a štěstí, že jsem byl trochu lempl a studoval tak pomalu že se vedení garantujícího pracoviště, známého nyní jako „Ústav informatiky a chemie“, ujal Dan Svozil.
Mohl bych pokračovat … měli jsme při studiích skvělou partu, spoustu srandy, zajímavé předměty i úžasné kantory a je mi velkou ctí, že některé z nich můžu dnes nazývat svými přáteli nebo kolegy.
Obor, slučující informatiku a chemii, mi dal strašně moc. Dneska vedu tři malé firmy a v každé z nich děláme něco, co jsem se naučil na výšce. V každé z nich těžím z toho, co mi obor a celá škola daly. Jak se to celé seběhlo?
V rámci studia jsem „prošel“ rukama (někdy s odřenýma ušima :-)) řady výjimečných pedagogů. Tři z nich mě pak ovlivnili naprosto zásadně. Jeden z nich říkal, že brzy bude totální nedostatek chemických informatiků a rešeršérů. Druhý, že brzy bude totální nedostatek bioinformatiků. A třetí, že brzy bude totální nedostatek lidí kteří rozumí cirkularitě, udržitelnosti a posuzování životních cyklů výrobků a služeb. A všichni tři měli pravdu. A ač jsem tou dobou nevěděl, kam se vydám, táhlo mě to do všech těchto oblastí. Vzhledem k mojí povaze, kdy nejsem schopen opustit to, co mě baví a zajímá, se do jisté míry dodnes pohybuji ve všech těchto oblastech 🙂
Co dělají firmy REGARTIS, EcoMole a Big Dig Data, které jsem spolu-zakládal a které (do určité míry) stále vedu? Vezmu to popořadě, ale nejdřív musím poděkovat všem svým skvělým kolegům, kteří mi umožňují (a tolerují) být na třech židlích zároveň a k tomu se věnovat rodině i svým koníčkům. Uhodli jste, řada z nich jsou absolventi VŠCHT, z různých oborů :-).
REGARTIS je přední konzultační firma v oblasti chemické legislativy, bezpečného nakládání s chemikáliemi, implementace nařízení REACH, CLP a dalších. Může to na první pohled znít jako velká nuda, ale je to neuvěřitelně zajímavé a dynamické – i po deseti letech se každý den učím novým věcem, narážím na nové a nové výzvy. Dnes je nás skoro dvacet a pomáháme firmám z celého světa. To neříkám proto, že bych se chtěl chlubit, ale abych ukázal, jak nečekaně zajímavý směr jsem díky studiu informatiky a chemie objevil. Někdy do firem i jezdíme a je nesmírně poučné procházet jeden den firmu která dělá výbušniny, druhý den firmu na nábytek a třetí den fabriku na zemědělské stroje. A všude používají chemikálie a všude potřebují vědět, jak plnit požadavky chemické legislativy, jak s chemikáliemi bezpečně nakládat a jak ochránit svoje pracovníky, zákazníky, spotřebitele i životní prostředí. A ještě zajímavější je pak vidět na mezinárodních konferencích a veletrzích, jak to samé řeší firmy třeba jinde ve světe.
Na EcoMole zanechal obor informatika a chemie nejhlubší stopy – v tom nejlepším slova smyslu :-). Odborné literární rešerše v oblasti chemie, toxikologie, ekotoxikologie, bezpečnosti potravin. V poslední době i (polo-)automatizované rešerše s využitím AI, machine learningu a data miningu. A nejpřekvapivěji bioinformatika. Nic z toho by nebylo pro EcoMole možné nebýt absolvovaného studijního oboru na VŠCHT. Hodně pracujeme pro Evropský Úřad Bezpečnosti Potravin (EFSA) na řadě super-zajímavých projektů – namátkou třeba EFSA Compendium of botanicals, Automatizace systematických rešerší pro food-/feed-safety, nebo EU public AI-driven database of New Approach Methods for biomedical research.
Bylo to studium informatiky a chemie, které mě přivedlo k odborným rešerším. Bylo to studium informatiky a chemie (a konkrétně Dan Svozil), které mně přivedlo k data miningu, machine learningu a AI. Bylo to studium informatiky a chemie (a konkrétně Dan Svozil), které mě přivedlo k bioinformatice.
Veselá historka … v roce 2013 jsme vyhráli, ve spolupráci s Honzou Pačesem z Ústavu Molekulární Genetiky AV ČR, veřejnou zakázku pro EFSA. Následující 4 roky jsme měli kontrolovat bioinformatickou dokumentaci firem, které chtějí v EU pěstovat GMOs (geneticky modifikované organismy). Konkrétně – jestli bioinformatické metody, které firmy používají, jsou v souladu s požadavky EFSA, aby pak Evropská Komise mohla udělit povolení. Přijel jsem do Parmy, kde jsme měli mít úvodní meeting s EFSA a zjistil jsem, že Honza Pačes nedorazil. Zblednul jsem, protože jediné, co jsem tou dobou věděl o bioinformatice, bylo to, co jsem se naučil během jednoho semestru od Dana Svozila. Nicméně meeting jsme zvládli (Honza Pačes se připojil online) a bioinformatickou dokumentaci GMO posuzujeme pro EFSA dodnes. A ještě myslím stojí za zmínku, že ten samý semestr bioinformatiky mi stačil k tomu, abych sepsal nabídku pro výběrové řízení, na základě kterého jsme tuto zakázku od EFSA dostali. A během desetileté spolupráce s EFSA GMO Unit jsem měl tu čest nachomýtnout se třeba i k monumentální rešerši ohledně RNA interference. Nezbývá, než poděkovat Honzovi Pačesovi, Danovi Svozilovi, Petrovi Svobodovi a všem ostatním, kdo se na tom přímo či nepřímo podíleli.
Big Dig Data zestručním – tady se zaměřujeme na datové analýzy a nástroje pro odborné, akademické knihovny a univerzity. Vlajkovou lodí se stal softwarový nástroj CELUS, který využívají knihovny po celém světě (hlavně v USA) k analýzám využívanosti elektronických časopisů, a především pak k lepším rozhodnutím při nákupu nových elektronických zdrojů. Doufáme, že k CELUSu se brzy přidá další vlajková loď, univerzální rešeršní nástroj pro odbornou i laickou veřejnost, ale to si zatím nechte pro sebe. Coming soon.
Co mě na tom všem baví nejvíc? Že díky tomu, co jsem se naučil a co mi VŠCHT dala, mám teď možnost potkávat se se špičkami v rozmanitých vědních oborech od toxikologie, ochrany životního prostředí přes molekulární biologii či genetiku až po datové analýzy, data mining a AI. V tom vnímám tento studijní obor na VŠCHT jako unikátní. Je těžký (a to je dobře), ale neuvěřitelně multi-disciplinární. A tím otvírá spoustu možností profesního uplatnění. Alespoň u mě tomu tak bylo.
Takže díky, Dane, díky všem pedagogům i spolustudentům na VŠCHT, se kterými jsem měl tu čest. Cítím velkou vděčnost za vše, čemu jste mě naučili.