Fakulta chemické technologie (FCHT) patří mezi nejstarší fakulty Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Tradice jejích studijních oborů však sahá až k samým počátkům vysokoškolské výuky technické chemie v Českých zemích. Díky tomu je FCHT dobře známým partnerem pro budoucí zaměstnavatele. Fakulta zajišťuje výuku na všech stupních vysokoškolského studia a svým studentům nabízí široké možnosti oborových zaměření.
Fakulta chemické technologie se jako jediná v ČR zabývá studiem všech typů materiálů (kovy, sklo a keramika, polymery, biomateriály, nanomateriály a další). Pro každý typ materiálu má navíc samostatné plně vybavené pracoviště. Díky tomu se FCHT v rámci materiálových programů umisťuje na předních příčkách žebříčků vědecké výkonnosti. Vedle studia materiálových a klasických chemických oborů zaměřených na chemii, chemické technologie nebo vývoj a výrobu léčiv nabízí FCHT i studium specialit propojujících chemii s jinými disciplínami. Studenti si mohou vybrat ze dvou programů restaurování, které kombinují přírodní vědy, materiálové znalosti a umělecké vzdělání. Naprostým unikátem je pak mezioborové studium Bioinformatiky a chemické informatiky kombinující chemii, biologii a počítačové vědy.
Výuku na FCHT zajišťují odborníci, kteří se vedle pedagogiky úspěšně věnují i vědecké činnosti a jejich velká část úzce spolupracuje s průmyslovými subjekty. Jejich patenty nalézají uplatnění nejen u českých firem, ale i u zahraničních společností. Příkladem je prof. Pašek, který navrhl největší výrobní jednotku anilínu na světě. Bohaté zkušenosti pedagogů umožňují předat studentům silný přírodovědně-technický základ i komplexní znalosti z oblasti surovin, vývojových i výrobních procesů a vztahu chemie a životního prostředí. Individuální přístup umožňuje studentům výběr závěrečných prací zaměřených na vědecká témata i praktické úkoly aplikovatelné v průmyslu. Během jejich vypracování má student možnost seznámit se s unikátní přístrojovou technikou, která je plně srovnatelná s vybavením špičkových pracovišť ve světě.
Po ukončení magisterského studia směřuje řada absolventů do všech možných odvětví chemického průmyslu a příbuzných oblastí. Pokud se chtějí věnovat badatelské činnosti, mohou pokračovat v navazujícím doktorském studiu přímo na VŠCHT Praha, ale i na jiných českých nebo zahraničních univerzitách. Absolventi Fakulty chemické technologie nalézají uplatnění ve vývojových laboratořích, výrobních závodech, na manažerských pozicích i v relevantních sektorech státní správy.
Docentka Kateřina Rubešová je akademickým pracovníkem Ústavu anorganické chemie, který zajišťuje výuku několika základních předmětů, včetně Obecné a anorganické…
Pedagog a vědec prof. Ing. Radek Cibulka, Ph.D. přednáší na VŠCHT Praha organickou chemii a předměty zaměřené na organickou…
Profesor Dalibor Vojtěch přednáší předměty zaměřené na kovové materiály, jejich vlastnosti, využití a technologie výroby. Ve své výzkumné činnosti…
Ve své odborné práci se zaměřuji na aplikovanou elektrochemii, zejména pak na problém konverze a ukládání elektrické energie. Sem…
specializace v programu
Technologie organických látek a chemické speciality Vodíkové a membránové technologie Základní a speciální anorganické technologie